Зміст статті:

Формова і неформова гумова техпластина є вихідним матеріалом для виготовлення різних гумотехнічних виробів (ГТВ), таких як ущільнення нерухомих з’єднань, прокладки між металевими поверхнями з метою запобігання їх взаємного тертя, як гасителя вібрацій від працюючих механізмів і ударної енергії при одиночних навантаженнях, а також як неущільнюючих виробів не несуть будь-які навантаження – прокладки, настили і т. п.

Вироблена відповідно до вимог ГОСТ 7338-90 (колишній ГОСТ 7338-77), техпластини не мають пористості, усадки, сипучості таі інших подібних дефектів, відмінно обробляються, добре піддаються рубці і різанню, мають тривалий термін експлуатації за будь-яких кліматичних умовах. Всі види гуми технічної сертифіковані на відповідність якості вітчизняним ГОСТам і ТУ.

Техпластина вакуумна ТУ 38-105116-81

Техпластина вакуумна ТУ 38-105116-81

Використовуються в різних вакуумних установках і системах. Основне призначення цього матеріалу – виготовлення ущільнюючих прокладок нерухомих з’єднань в механізмах і машинах, що працюють під тиском нижче атмосферного.

У машинах і механізмах, що працюють під тиском або з розрідженими середовищами (вакуумом), дуже важлива герметизація з’єднань. Підсос зовнішнього повітря всередину системи або, навпаки, втрата тиску знижують ефективність роботи і швидкість технологічного процесу. Для того щоб система була повністю герметична, використовують спеціальні матеріали. Основні матеріали у вакуумній апаратурі – це метал, скло і гума. З’єднання, що працюють в умовах вакууму, не можна ущільнювати звичайної гумою. При розрідженні тиску з поверхні гуми виділяється газ, змінюються фізико-механічні властивості гуми, і з’єднання втрачає герметичність.

Основні властивості ТУ 38-105116-81

Головними властивостями гуми, як ущільнюючого матеріалу, є висока еластичність, міцність і газонепроникність. Крім того, гума має властивість об’ємної нестисливості, тобто, зберігає свій об’єм незалежно від величини прикладеного навантаження чи деформації. Для будь-якого гумотехнічного виробу, що працює під навантаженням, характерний такий показник, як залишкова деформація, яка тим більше, чим вище температура робочого середовища, при якій була прикладене навантаження.

Іншими словами, при одній і тій же прикладеній силі гумова манжета, що працює при температурі +20°C, буде деформована значно менше, ніж аналогічна при роботі в умовах +60°C. Звідси і верхнє обмеження температурного режиму для гумових ущільнювачів. Якщо робоча температура перевищує +90°C, то прокладки та інші елементи ущільнювачів слід виготовляти з фторопласту.

Застосування ТУ 38-105116-81


З вакуумної гуми виготовляються прокладки в основному для ущільнення вакуумних вентилів і фланцевих з’єднань трубопроводів і шлангопроводів. Вакуумна техпластина також може бути використана для виготовлення неущільнюючих прокладок, настилів або демпферів. Вакуумні техпластини добре обробляються механічним шляхом (рубаються і ріжуться), що дозволяє виготовляти прокладки самої складної конфігурації. Техпластина вакуумна поставляється у вигляді рулонів. Товщина технічної рулонної гуми від 1 до 10 мм, базовий колір виробів – білий. Зберігає працездатність при температурах від -8°C до +70°C. Можлива короткочасна робота в діапазоні температур -30°C та до + 90 ° C.

Техпластина губчаста ТУ 2535-015-05768013-97

Застосовується в якості прокладки в пакувальній тарі, електроізоляційної прокладки в пральних машинах, як ущільнювач вікон, дверей і т. п. Не допускається застосування даної техпластини в контакті з мастильними матеріалами, маслами, гасом, бензином та ін. подібними речовинами, включаючи луги, кислоти, інертні гази. Цей вид листової гуми виробляється, як в рулонах, так в листах товщиною 5 і 10 мм. Діапазон робочих температур становить від -45°C до +70°C.

Техпластина губчаста ТУ 2535-015-05768013-97

Гума технічна також служить матеріалом для виготовлення автомобільних килимів. Дані вироби застосовуються для покриття підлог автотранспорту (автомобілів, автобусів, тролейбусів і т.д.), а також для побутових цілей. Пряма функція гумової доріжки для автомобілів – захист салону вашого авто від води, бруду і пилу, а також створення комфортних умов для пасажирів, і, звичайно ж, самого водія. Набагато простіше вийняти з салону змінну автомобільну доріжку і промити її струменем води з-під шланга або почистити її порохотягом, ніж час від часу вичищати підлогу в салоні.

Доріжки гумові для автомобіля бувають не тільки «салонними», але також можуть укладатися і в багажник. Хоча килимки і називаються «автомобільними», використовуються вони не тільки в салонах і багажниках легкових авто. Часто автомобільні доріжки застосовують в громадському транспорті (автобусах або тролейбусах), а також в побуті, наприклад, листова рифлена гума ідеально підходить для оббивки порогів.

Килимки для автомобілів

Сучасні килими для автомобілів виготовляються трьох типів:

 • гумові;
 • поліуретанові;
 • текстильні.

Найбільш високі експлуатаційні характеристики у гумової доріжки для автомобіля. Вона дуже довго служить, за нею легко доглядати, а відносно невелика ціна робить її досить привабливою покупкою.

Килимки для автомобілів

Сама назва «гумова» не зовсім правильно відображає матеріал, з якого виготовляються такі автомобільні доріжки. Сучасні резино-технічні вироби мало чим нагадують справжню гуму. Технічна гума виробляється на основі синтетичних (дуже рідко натуральних) каучуків із застосуванням армуючого текстилю та модифікаторів для додання потрібних фізико-механічних і експлуатаційних властивостей. Хімічно модифікована гума багаторазово перевершує натуральний аналог по міцності, стійкості до впливу хімічно агресивних речовин, пластичності і стійкості до стирання та забруднення.

Килими для автомобілів діляться на, так звані, оригінальні і не оригінальні. Оригінальні килимки – це ті, які передбачені для комплектації конкретних моделей авто з його назвою або логотипом. Знайти такий килимок буває досить непросто, та й коштує він аж ніяк не дешево. Гідний альтернативний варіант – вирізати доріжку гумову самостійно з рифленої листової гуми потрібного розміру.

Листова гума для автомобільних килимків випускається рулонами стандартної ширини 1,2 метра і довжиною до 10 метрів, що більш ніж достатньо, щоб вирізати автомобільну доріжку будь-якого розміру і конфігурації. Відмінною особливістю такої гумової доріжки є наявність на лицьовій стороні рифів глибиною 1–3 мм. Рифи збільшують зчіплюваність взуттєвої підошви з доріжкою гумової, що виключає прослизання взуття, а також частково затримують в поглибленнях вологу і бруд. Гумові пластини зберігають працездатність в умовах температур від -50°C. до + 50°C.

Техпластина маслобензостійка (МБС)

відповідають вимогам ГОСТ 7338-90 (ГОСТ 7338-77) і застосовується в приміщеннях, ємкостях і посудинах, які контактують з такими агресивними середовищами, як інертні гази (при тиску від 0,05 до 0,4 МПа), різні масла і палива, що мають нафтову основу, включаючи бензин (при тиску від 0,05 до 10 МПа), азот (при температурах від -30°C до +80°C). Відмінною особливістю маслобензостійкої гумової пластини є її стійкість до мінеральних і синтетичних олив. Вона не розбухає при попаданні масла, нафти, нафтопродуктів, і зберігає при цьому еластичність, гнучкість і інші початкові фізико-механічні властивості.

Виготовляються в більшості техпластини марки «С» ГОСТ 7338-90 – середньої твердості (твердість по ШОРу 55–65 од.), в меншій кількості – зі ступенем твердості «М» – м’які (твердість по ШОРу 30–50 од.), або «Т» – підвищеної твердості (твердість по ШОРу 70–80 од.), а також гумовотканинної техпластини з одним або декількома шарами тканинної прокладки (тип II на відміну від типу I – без шарів тканинної прокладки). Відповідно до вимог ГОСТ 7338-77 на кожні 2 мм пластини доводиться не більше одного тканинного шару.

Техпластина маслобензостійка (МБС)

Класи МБС

Техпластини МБС та АМС умовно поділяються на два класи:

 1. 1-й (товщина від 1 до 20 мм) – призначається для виготовлення ГТВ для ущільнення вузлів, розрахованих на роботу при тиску вище за 0,1 МПа.
 2. 2-й (товщина від 1 до 60 мм) – призначається для виготовлення ГТВ для ущільнення вузлів, розрахованих на роботу при тиску до 0,1 МПа, а також для запобігання тертя між металевими поверхнями, для сприйняття одиночних ударних навантажень, як підкладок і настилів.

По видам техпластини МБС та т АМС діляться на формові (Ф) і неформові (Н). Формові техпластини МБС виготовляють методом вулканізації в прес-формах на спеціалізованих вулканізаційних пресах, товщина від 3 до 80 мм, розмір 0,25 х 0,50 м, 0,50 х 0,50 м, 0,72 х 0,72 м. Неформові техпластини МБС виготовляються методом вулканізації в котлах, або на вулканізаторах безперервної дії, товщина від 1 до 20 мм, ширина 0,8, 1,2 м, довжина від 1,2 м.

Умовне позначення техпластини містить найменування виробу, вказівка класу, виду і типу техпластини, марку, ступінь твердості, кількість тканинних прокладок (для техпластини типу II), вказівка товщини пластини і позначення держстандарту ГОСТ 7338-90. Приклад умовного позначення фірмовий техпластини МБС першого класу, типу 1, ступеня твердості С, товщиною 4 мм: Техпластина 1Ф I-МБС-С-4 ГОСТ 7338-90.

Техпластина харчова

Даний вид гумової техпластини відповідає вимогам ГОСТ 17133-83 і застосовується в ємностях, посудинах, контейнерах і т.п., що контактують з питною водою, молоком, вершками, алкогольними та безалкогольними напоями, сиропами, соками, дріжджовими суспензіями, а також при контакті з рибою, м’ясом, фруктами та іншими харчовими продуктами. Даний тип гуми застосовується не тільки в харчовій, але і в медичній, хімічній і фармацевтичній промисловості. Рецептура гуми гарантує безпеку контакту з харчовими продуктами.

Техпластина харчова

Техпластина харчова випускається у вигляді фірмових листів і у вигляді рулонів. Залежно від призначення цей гумовий виріб поділяється на шість типів (1–6) і мають різну твердість: М – м’яка (твердість по ШОРу 350–55 од.), С – середня (твердість по ШОРу 50–70 од.), П – підвищена (твердість по ШОРу 65–90 од.). Діапазон робочих температур від -30°C до +140°C. Максимальний робочий тиск – 0,6 МПа.

Техпластина пориста пресована ТУ 38.105867-90

Пористий матеріал на основі твердого каучуку або латексу, який має тепло-, звукоізоляційні і герметизуючі властивості.

Техпластина пориста застосовується для виготовлення наступних деталей в машинобудуванні і літакобудуванні для техніки, що працює в умовах помірного та тропічного клімату:

 • ущільнюючих елементів рухомих і нерухомих з’єднань в різних механізмах і машинах;
 • прокладок для компенсації зазорів в статичних з’єднаннях;
 • амортизуючих прокладок (що працюють як демпфер) в динамічних з’єднаннях для гасіння енергії ударів;
 • прокладок на пакувальній тарі;
 • вібро-, звуко- та електроізоляційних прокладок.

Техпластина пориста пресована ТУ 38.105867-90

Застосовується в приміщеннях, ємностях, посудинах в умовах запиленості та підвищеної вологості. Не допускається експлуатація даного виду виробу в контакті з мастильними речовинами, маслами, гасом, бензином, а також з кислотами, лугами, газами. Поставка листової гуми (при товщині до 14 мм) здійснюється в рулонах завдовжки до 12 метрів. Діапазон робочих температур становить від -40°C до +70°C.

Умовне позначення техпластини пористої включає найменування вироби, групу, товщину пластини, її габарити в плані і позначення технічних умов виробника. Приклад умовного позначення техпластини пористої, другої групи, товщиною 10 мм, габаритами в плані 0,69х0,69 м, виготовлену за ТУ 38.105867-90: Техпластина пориста I-10-0,69х0,69 ТУ38.105867-90.

Тепломорозокислотолугостійка (ТКМЛ або ТМКЩ) техпластина

Відповідає вимогам ГОСТ 7338-90. Основне застосування знаходить в умовах агресивних середовищ, а також при низьких або підвищених температур. Застосовується в приміщеннях, посудинах і ємностях, які знаходяться в контакті з азотом та ін. інертними газами при тиску від 0,05 до 0,4 МПа; з водою прісною, морською, промислової, стічної (за умови відсутності органічних розчинників і мастильних речовин), з концентрованими розчинами солей, кислотами, лугами (концентрацією до 20%) при тиску від 0,05 до 10 МПа.

Температура робочого середовища від -40°C до + 80°C. У більшості на ринку присутні техпластини марки ТМКЩ-С ГОСТ 7338-90 – середньої твердості (твердість по ШОРу 55–65 од.), але є і зі ступенем твердості М – м’які (твердість по ШОРу 35–50 од.) або Т – підвищеної твердості (твердість по ШОРу 70–80 од.), а також гумовотканинної техпластини ТМКЩ з одним або декількома шарами тканинної прокладки (тип II на відміну від типу I – без шарів тканинної прокладки). Відповідно до вимог ГОСТ 7338-77 на кожні 2 мм пластини доводиться не більше одного тканинного шару.

Тепломорозокислотолугостійка пластина

Класи ТМКЩ

Техпластини ТМКЩ умовно поділяються на два класи:

 1. 1-й (товщина від 1,0 до 20,0 мм) – призначається для виготовлення ГТВ для ущільнення вузлів, розрахованих на роботу при тиску вище за 0,1 МПа.
 2. 2-й (товщина від 1,0 до 60,0 мм) – призначається для виготовлення ГТВ для ущільнення вузлів, розрахованих на роботу при тиску до 0,1 МПа, а також для запобігання тертя між металевими поверхнями, для сприйняття одиночних ударних навантажень, як підкладок і настилів.

По видам техпластини ТМКЩ діляться на формові (Ф) і неформові (Н). Формові техпластини ТМКЩ виготовляють методом вулканізації в прес-формах на спеціалізованих вулканізаційних пресах, товщина від 3 до 80 мм, розмір 0,25 х 0,50 м, 0,50 х 0,50 м, 0,72 х 0,72 м. Неформові техпластини МБС виготовляються методом вулканізації в котлах, або на вулканізаторах безперервної дії, товщина від 1 до 20 мм, ширина 0,8, 1,2 м, довжина від 1,2 м.

Умовне позначення техпластини ТМКЩ містить найменування виробу, вказівка класу, виду і типу техпластини, марку, ступінь твердості, кількість тканинних прокладок (для техпластини ТМКЩ типу II), вказівка товщини пластини і позначення держстандарту ГОСТ 7338-90.

Техпластина гумова вулканізована трансформаторна

Застосовується для виготовлення нерухомих ущільнень в трансформаторах та інших електротехнічних пристроях. Виготовляється рулонами в межах 2–40 мм по товщині та до 1 м по ширині або в листах розмірами 0,5х0,5 м. Робоче середовище – трансформаторне масло при температурі від -45°C до + 100°C.

Техпластина гумова вулканізована

Техпластина виготовляється двох типів:

 1. УМ – універсальна маслотепломорозостійкого виконання;
 2. ОМ – озономорозостійка.

Пластина гумова типу УМ після впливу трансформаторного масла не повинна виділяти в навколишнє середовище вільної сірки.

Техпластини типу ОМ при відносному розтягуванні до 10% тривалістю 8 годин під впливом світла і озону не повинна мати тріщин, які можна було б помітити неозброєним оком. Трансформаторна техпластина УМ випускається у вигляді смуг, листів, рулонів і шнурів. Техпластина гумова типу ОМ випускається тільки у вигляді листів.

Килимки діелектричні гумові

Знаходять застосування в якості додаткового захисту в закритих електроустановках напругою 1000 В і більше (за винятком особливо сирих приміщень), а також у відкритих електроустановках в «сухих» умовах експлуатації. Виготовляється в рулонах шириною 1 м (або 1,2 м) на 8 метрів довжини, а також пластинами 0,5х0,5 м, 0,6х0,6 м, 0,7х0,7 м та 0,75х0,75 м. Лицьова поверхня рифлена з глибиною рифів 1,5–2,0 мм. Діапазон робочих температур техпластини становить від -15°C до + 40°C.

Ущільнення, прокладки та інші деталі з гумових пластин виготовляються методом вирубки спеціальними стрічковими (штанцевими) ножами або різцями. Різка листової гуми здійснюватися як ручним, так і механізованим способом.

В процесі вирізки поверхню гумових техпластин рекомендовано змочувати мильною емульсією або просто водою. Якщо вирізка проводиться на верстаті, змочування має бути безперервним. Допустимий скіс від вирізки на бічних поверхнях – 0,5 мм. Всі нерівності, виривання і інші дефекти повинні бути зашліфовані.

Особливості монтажу

При монтажі ущільнень з техпластини перекоси і зміщення не допускаються. Гострі кромки деталей, що стикаються з гумою, повинні бути притуплені фаскою або радіусом не менше 0,5 мм.

Поверхня технічної гуми повинна бути рівною. На основній поверхні і зрізах ГТВ не допускаються: вкраплення і газові бульбашки більше 0,5 мм для пластин товщиною до 5 мм; 0,75 мм – для товщини 5–10 мм, 1,0 для товщини 10–20 мм; 1,5 мм для пластин товщиною понад 20 мм. Загальна площа повітряних бульбашок не повинна перевищувати 10 см. кв. на 1 м. кв. виробу.

Килимки діелектричні гумові

Зморшки, утворені в процесі бинтування ГТВ, не повинні перевищувати 4 мм по ширині, 100 мм по довжині і бути більше поля допуску на товщину рулону по глибині. Допустимі розшарування по крайках і торцях рулону або пластини – до 5 мм по довжині і 1 мм по ширині.

На зовнішніх поверхнях пластин гумових технічних допускаються відмінності за кольором, а також нерівності і відбитки будь-якого походження за умови, що розмір дефектів знаходиться в межах поля допуску на товщину техпластини. На зрізі пластини гумової допускається наявність окремих пор еквівалентним діаметром до 0,3 мм, але не більше 3-х штук на 1 см2.

Вироби з технічної гуми потрібно зберігати в складських приміщеннях закритого типу. Вплив прямих сонячних променів, зберігання поблизу інфрачервоного випромінювання або пристроїв, які виробляють озон суворо забороняється. Зберігати необхідно в заводській упаковці або розсипом на рештаках, полицях, піддонах, вішалках. Температурний режим зберігання – від 0°C до +25°C. Допускається зберігання виробів при негативних температурах але при цьому випадку слід виключити можливість деформації гуми і вплив ударних навантажень. Якщо техпластини зберігалися в умовах негативних температур, перед застосуванням їх слід витримати протягом 3-х годин при температурі +50°C, або протягом доби при температурі не нижче +20°C.