Шланги ПВХ є пружні армовані промислові шланги, виготовлені з полівінілхлориду з різними добавками і мають гладку внутрішню поверхню. Армування шлангу ПВХ відбувається або за допомогою високоміцної спіральної струни, або за допомогою ниткового сталевого каркаса. Також ПВХ шланг може армуватися комбінованим способом.

Добавки в полівінілхлоридну основу призначені для отримання або посилення тих чи інших фізико-механічних властивостей ПВХ шлангу. Саме фізико-механічними властивостями і визначається основна область застосування ПВХ шлангів – зрошення, слив, перекачування води та інших рідин, миючих речовин, мінеральних добрив, в побуті, в сільському господарстві, машинобудуванні та промисловості.

Шланги ПВХ

Крім того, шланги армовані застосовуються в садових і городніх роботах, в харчовій, фармацевтичній, нафтової, хімічної і нафтопереробної промисловості. За допомогою шлангів ПВХ можна транспортувати не тільки рідини (харчові і нехарчові), але і сипучі речовини (стружку, відходи і т.д.), здійснювати подачу газу або пари, відводити з певних зон дим. Шланги ПВХ застосовуються в якості конструктивних елементів в вузлах машин, верстатів, агрегатів і т.д. За допомогою них також можна здійснювати додатковий захист електричних, телефонних, комп’ютерних та інших мереж.

Шланг напірний армований (також часто званий рукавом) забороняється застосовувати для газового різання і зварювання металів, а також використовувати в якості рукавів для автомобілів, сільськогосподарської техніки і замість напірних рукавів спеціального призначення.

Види та конструкція армованих шлангів

Залежно від робочого середовища армований шланг для води ділиться на два класи:

 • клас Б – виготовляється в масло- бензостійкому виконанні і призначений для перекачування технічної прісної води, а також може використовуватися для транспортування бензинів, гасу і мінеральних масел на нафтовій основі;
 • клас МТ – використовується для роботи з питною водою і харчовими продуктами (молочні продукти, пиво, соки, напої та ін.).

Рукав напірний армований складається з трьох шарів:

 • внутрішній шар з полівінілхлориду (контактує з робочим середовищем, як наслідок, має різні фізико-механічні властивості в залежності від того, що по ньому транспортується);
 • зовнішній шар ПВХ (виготовляється з полівінілхлориду, стійкого до впливу зовнішнього середовища, стирання, тепловому і ультрафіолетового випромінювання);
 • текстильне обплетення розташовується між двома шарами ПВХ, призначена для армування і посилення як внутрішнього перетину (на стиск, розширення), так і збільшує жорсткість всього шланга по довжині.

Для шлангів класу Б використовується непрозорий синій полівінілхлорид, для класу МТ – білий прозорий.
Шланг ПВХ стійкий до абразивного зносу, має високу біологічну стійкість, стійкість до ультрафіолетових променів і атмосферних явищ, стійкий до впливу великої кількості хімічних речовин, має високу довговічність. Його внутрішня поверхня не схильна до заростання водоростями, не гниє, не пріє, не сохне. Номінальний діапазон робочих температур – від -10°C до + 60°C.

Конструкція шланга дозволяє експлуатувати його в жорстких умовах, що вимагають високої зносостійкості, гнучкості та опору зовнішніх і внутрішніх механічних навантажень. Всі ПВХ шланги мають широкий діапазон фізико-механічних властивостей – пластичністю, твердістю, теплостійкістю.

Шланг ПВХ володіє пластичністю, стійкий до ударних навантажень і тиску. Шланг розрахований на роботу під високим тиском – від 5 до 17 атм. Крім того він легкий, гнучкий і зручний для маніпулювання. Крім іншого, армовані ПВХ шланги не змінюють прохідного (внутрішнього) перетину при вигині.

Шланг армований для води виготовляється діаметром від 4 до 50 мм, довжиною – або відповідно до технічних умов виробника, або за погодженням із споживачем. Шланги ПВХ виготовляються в різних конструктивно-технологічних виконаннях і типорозмірах, що дозволяє успішно вирішувати різноманітні технічні проблеми і в будівництві і в експлуатаційних процесах.

Поливальні шланги

Одним із різновидів ПВХ шлангів армованих для води є поливальні шланги, які на сьогодні є високотехнологічною конструкцією, легкою, надійною та зручною в експлуатації.

Шланг поливальний являє собою конструкцію з двох шарів полівінілхлоридного пластикату з проміжним (внутрішнім) армуванням високоміцної поліамідної ниткою. Основне призначення шланга поливального – зрошення та полив городів, садів, газонів, пішохідних доріжок, миття автомобілів.

Поливальні шланги

Шланги поливальні розраховані для подачі води під тиском 5 атм для армованого двошарового виконання і 2 атм для одношарового виконання.

До переваг поливальних шлангів можна віднести їх стійкість при стиранні і на розрив, вони не перегинаються і не ламаються. Шланги поливальні зберігають еластичність при низьких температурах, абсолютно безпечні при експлуатації в побутовому середовищі, мають високу біостійкість.

Виготовлення поливальних шлангів нашої компанії виробляється на імпортному обладнанні з найбільш високоякісних сертифікованих матеріалів. Поливальні шланги мають підвищену пластичність і поставляються в бухтах довжиною 20, 25, 50 і 100 метрів. Багато виробників можуть виготовити шланги поливальні нестандартних типорозмірів – оригінальної довжини, діаметру, товщини стінки, розраховані на певні значення тисків, будь-якої колірної гами і т. ін.

Рукава ПВХ з металевою спіраллю

Шланги з гладкою внутрішньою і зовнішньою поверхнями і, в якості внутрішнього армованого елементу якого, мають металеву спіраль. На сьогоднішній день рукава ПВХ виготовляються відповідно до таких класів:

 • клас «П» – харчовий;
 • клас «В» – вода-повітря;
 • клас «МБС» – масло- та бензостійкий.
 • клас «КЩ» або «КЛ» – кислото- та лугостійкий.

Рукав ПВХ класу «П» застосовується для всмоктування і транспортування під напором рідин і сухих холодних харчових продуктів: питної та мінеральної води, соків, алкогольних і безалкогольних напоїв, молока та молочних продуктів, майонезу, борошна, м’ясного фаршу та інших харчових продуктів. Температура робочого середовища рукави ПВХ класу «П» становить від -20°С до +60°С.

Рукав ПВХ класу «В» застосовується з метою всмоктування і передачі під напором технічних вод, водних розчинів, розчинів кислот і лугів концентрацією до 20%, повітря, азоту, вуглекислого газу та інших інертних газів, сипких будівельних сумішей, деревної стружки і тирси, а також для забезпечення вентиляції приміщень. Температура робочого середовища рукави ПВХ класу «В» становить від -20°С до +60°С.

Рукав ПВХ класу «МБС» застосовується для всмоктування і передачі під напором бензинів (з вмістом свинцю і без), промислових масел, дизельного палива, рухових, гідравлічних і мінеральних масел. Температура робочого середовища рукави ПВХ класу «МБС» становить від –20°С до +60°С.

Рукава ПВХ з металевою спіраллю

Рукав ПВХ класу «КЩ» або «КЛ» застосовується для всмоктування і передачі під напором слабких розчинів неорганічних кислот і лугів (концентрацією до 50%), сухих будівельних матеріалів, а також в якості трубопроводів для відкачування диму, для відсмоктування деревної стружки і тирси, в системах вентиляції і кондиціонування. Температура робочого середовища рукави ПВХ класу «КЩ» становить від -20°С до +60°С.

Всі класи рукавів ПВХ розраховані:

 • на тиск (напір) – від 1 до 10 атм;
 • на робочий вакуум (всмоктування) – від 0,3 до 0,7 атм.

Рукава ПВХ з металевою спіраллю зазвичай випускаються з матеріалу прозорого кольору діаметром внутрішнього перетину від 16 до 200 мм. Стандартна довжина бухти – 30 м. Маркування наноситься на зовнішній поверхні на кінці кожного шланга армованого ПВХ у вигляді поздовжньої смуги і включає в себе повне найменування технічного вироби, клас, діаметр, довжину, значення робочого тиску, номер Технічних Умов, відповідно до яких шланг виготовлений, і дату випуску. Допускається маркування на бирках.

Рукава упаковуються в пачки або погоджуються в бухти з дотриманням мінімальних радіусів вигину, ув’язку виробляють в трьох-чотирьох місцях. Шланг армований ПВЧ підлягає перевезенню усіма видами транспорту відповідно до правил перевезення, діючими на даний вид транспорту.

Зберігати рукава напірні армовані ПВХ слід в закритих складських приміщеннях на стелажах або полицях при температурі навколишнього середовища від -10°C до +30°C. Якщо шланги зберігалися при мінусовій температурі, то перед монтажем їх необхідно витримати при кімнатній температурі протягом доби.