Склотекстоліт це різновид текстоліту. Ще його називають шаруватим пластиком. Основу матеріалу становить скловолокно, листи якого просякнуті термореактивним епоксифенолом. Має високі експлуатаційні характеристики, використовується в різних промислових сферах як електроізоляційний, конструкційний і виробний матеріал.

Що таке текстоліт та про його застосування читайте у нашій статті

Щоб розуміти, що таке склотекстоліт, потрібно знати, з чого він складається і за якою технологією виготовляється. Основний базовий матеріал – склотканина. Укладається вона шарами, кожен шар піддається полімерному просоченню, завдяки якому листи скріплюються за технологією гарячого пресування. Роль полімеру виконує поліефірна або епоксидна смола.

Властивості склотекстоліту

Склотекстоліт належить до групи композитних матеріалів. Хімічний склад та спосіб виробництва (метод гарячого пресування) зробили його виключно міцним за мінімальної ваги. Виробництво здійснюється методом склеювання листів склотканини за допомогою різних смол – епоксидної, формальдегідної, резольної або кремнійорганічної.

Саме використання певного виду просочення визначає марку текстоліту. Кожна окрема марка має фізико-механічні характеристики. Основні властивості склотекстоліту:

 • мала питома вага;
 • гарна шумоізоляція;
 • еластичність та пластичність, що важливо для процесу обробки;
 • низьке водопоглинання (0,95%);
 • низький показник лінійного розширення;
 • стійкий до вібраційних навантажень;
 • має відмінні діелектричні якості.

Собівартість виробництва склотекстоліту низька завдяки використанню бою скла та нескладної технології. З одного боку це користь для навколишнього середовища, а з іншого скловолокна практично немає рівних по механічній та температурній стійкості. Відповідно до ГОСТу матеріал може бути коричневого чи світло-зеленого кольору. Останній більш переважний, тому що в коричневому найчастіше зустрічається звичайний текстоліт.

Властивості склотекстоліту

Марки склотекстоліту

Технологія виробництва склотекстоліту передбачає використання різних сполучних елементів, від яких залежать властивості тієї чи іншої марки. Відповідно до ГОСТу випускається матеріал у кількох марках:

 1. СТЕФ – класична марка. Призначений для виготовлення друкованих плат електричних приладів. Листи склотканини з великими осередками грають роль армуючих елементів, сполучною ланкою можуть бути різні смоли.
 2. СТЕФ1 – практично однакова з попередньою маркою, але тут використовується тканина з найдрібнішими осередками, що в рази збільшує міцність. Матеріал є оптимальним для виготовлення дрібних деталей, що працюють в умовах високого тертя. Допустимі умови температурного режиму до +250 градусів. Здатний витримати короткочасне нагрівання до +750. Відмінно виконує роль електроізоляції в обладнанні, яке сильно гріється.
 3. КАСТ-В – основа складається з фенольних модифікованих смол резольного типу. У складі цієї марки є спеціальні добавки, які мають стабілізуючу дію. КАСТ-В нетоксичен, при нагріванні немає отруйного диму, пил, що утворюється в процесі обробки, не надає на організм отруйного впливу при її вдиханні. Також матеріал не вибухонебезпечний, присутність стабілізаторів наділяє його підвищеною міцністю і стійкістю до вогню.

Є ще інші марки склотекстоліту (більше десяти). Кожна використовується за конкретним призначенням. Але за великим рахунком такий підхід потрібен лише при виготовленні вузькоспеціалізованих деталей, експлуатація яких відбуватиметься у специфічних умовах. Для звичайних деталей підійде практично будь-яка марка, так як кожна має хорошу міцність, має високу стійкість до зносу.

Застосування склотекстоліту

З самого початку появи технології виготовлення шаруватого пластику він використовувався переважно в авіа- та кораблебудуванні. На сьогоднішній день сфера застосування склотекстоліту дуже широка. Причина такої популярності в тому, що він одночасно має кілька дуже важливих характеристик:

 • підвищена міцність;
 • стійкість за умов високого тертя;
 • відмінні електроізоляційні якості;
 • пасивність до агресивних середовищ.

Застосування склотекстоліту

Спочатку із шаруватого пластику роблять заготовки. Вони можуть бути у вигляді листів, стрижнів або втулок. Мінімальна товщина 05 мм, а максимальна до 100 мм. Тонкі листи дуже тендітні і підходять тільки для дрібних деталей. Діаметр втулок та стрижнів варіює від 8 до 200 мм. Склотекстоліт застосування якого на даний момент практично незамінно використовується для виготовлення:

 • друкованих плат для електричних приладів;
 • підшипників ковзання;
 • деталей для верстатів;
 • втулок;
 • шайб;
 • прокладок;
 • діелектричних ручок для інструментів.

Фольговані листи виконують роль заготовок, за допомогою яких можна виготовляти друковані плати в домашніх умовах. Шаруватий пластик має схожість зі звичайним пластиком, але має підвищену твердість. Склотекстоліт властивості якого, крім міцності та твердості, включають мінімальне лінійне розширення ідеальний для виготовлення плат. У процесі їх нагрівання відбувається нерівномірно, що чинить руйнівного на цілісність.

Про фторопласт та його властивості читайте у нашому огляді

На сьогоднішній день склотекстоліт вважається одним із найкращих виробних, конструкційних та електроізоляційних матеріалів. Він практично незамінний в авіаційній промисловості, будівництві суден та машинобудуванні, у виробництві багатьох видів будматеріалів, труб, що використовуються в умовах високого гідравлічного тиску та ін.

Умови зберігання склотекстоліту

Простота обробки, хімічна інертність, стійкість до нагрівання та підвищеної вологості та інші унікальні характеристики зробили матеріал дуже затребуваним. Наприклад, його міцність порівнюють зі сталлю, але на відміну від останньої вага склотекстоліту менше в три з половиною рази.

Велике значення мають умови зберігання, тому що їх недотримання може негативно позначитися на міцності та інших якостях. Найкращими умовами обладнані спеціальні приміщення, в яких температурні показники не опускаються нижче -10 градусів та не підвищуються вище +35. Не можна допускати вологості більше 80%. Деякі марки мають схильність до займання, що також важливо враховувати, створюючи умови зберігання.

зберігання склотекстоліту

Обробка склотекстоліту

Для обробки використовуються різні способи, з ним легко працювати такими методами, як:

 • пиляння;
 • шліфування;
 • свердління;
 • фрезерування.

Можна використовувати ті ж інструменти та пристрої, які застосовуються для роботи з металом. Важливо дотримуватись правил, зокрема не допускати перегріву матеріалу, тому що при температурі вище +400 градусів з’являтиметься отруйний дим, в якому є шкідливі речовини.

Що таке пароніт дізнайтесь з нашого детального огляду

У процесі пиляння або шліфування утворюються тирса, що є дрібними абразивними речовинами. Щоб вони не потрапляли на шкіру та органи дихання необхідно використовувати засоби індивідуального захисту. Ідеально, якщо над робочим столом розташована витяжка.

В іншому складно переоцінити універсальність текстоліту, який став матеріалом підвищеного попиту через свої унікальні механіко-фізичні характеристики та хімічні властивості.

Автор статті: УкрЗахідПостач – підшипники та ремені

Читайте корисні статті у галузі:

 

Бавовняна плетена сальникова набивка Скатана прогумована бавовняна набивка Бавовняна суха набивка Бавовняна плетена сальникова набивка Сальникова набивка ХБП (бавовняна плетена) відноситься до безазбестових виробів, виготовляється у вигляді еластичного шнура (довжиною до 18 м) по ГОСТ 5152-84. Набивка сальникова цієї марки просочується антифрикційним жировим складом і дрібнодисперсним графітом. Ущільнювач ХБП випускається у всіх кліматичних виконаннях. Основне
Читать статью
Підшипники кочення складаються з декількох конструктивних елементів. Основними з них є тіла кочення і розділовий знак, який за рахунок якого вони відокремлюються одна від одної. Представлений вид підшипників працює за рахунок виникає сили тертя. Зазначені вироби не вимагають застосування великого обсягу кольорових металів при їх виготовленні. Вони зменшують силу тертя при запуску вузла до 20
Читать статью
Регулярний догляд за підшипниками дасть вам можливість продовжити термін їх експлуатації і уникнути передчасного зносу. У даній статті ми постараємося докладно відповісти на питання про те, як чистити підшипники правильно і ефективно. Як чистити нерозбірні підшипники Для чистки підшипників необхідний мінімальний набір інструментів: бензин або розчинник; контейнер з кришкою; мастило для подшіпніков. Для початку підшипник
Читать статью