Пароніт відноситься до розряду азбестових прокладок і застосовується в хімічній і нафтохімічній промисловості, в металургії, в машинобудуванні та металообробці, електротехніці і електроенергетиці. Основне його призначення – забезпечення необхідної герметичності з’єднань різного типу в умовах впливу агресивних середовищ, високих температур та тиску.

що таке пароніт

Пароніти знаходять застосування в вигляді прокладок з метою ущільнення роз’ємів нерухомих «гладких» з’єднань, з’єднань «шип-паз», «виступ-западина» різних насосів, посудин, трубопроводів, арматури, компресорів, двигунів внутрішнього згоряння та інших агрегатів, що працюють в середовищах: води і пари з тиском до 5 МН/м2 (50 атм) і температурою до 450°С; нафти і нафтових продуктів при температурах 200–400°С і тиску 7–4 Мн/м2 відповідно; рідкого і газоподібного кисню, етилового спирту і т. д.

Листовий пароніт це продукт вулканізації суміші, до складу якої входять азбестові волокна (60–75%), розчинники, каучуку (12–15%), мінеральні наповнювачі (15–18%) і сірка (1,2–8,0%). Далі відбувається вальцювання під високим тиском.

Властивості пароніта

Це найбільш поширений і універсальний матеріал промислової прокладки. Межа плинності становить близько 320 МПа. При досягненні цього рівня тиску він починає текти, в результаті чого всі нещільності з’єднання заповнюються матеріалом і герметизуються. Для найбільш ефективної герметизації товщина прокладки повинна бути якомога менша, проте, достатньою для повного заповнення канавок і нерівностей з’єднання. При встановленні більш товстої прокладки, підвищується ймовірність її витискування, що може привести до розгерметизації з’єднання.

Виробництво пароніту відбувається у вигляді листів товщиною до 6 мм. Він легко піддається механічній обробці – рубці, різанню. З нього досить легко можна вирізати прокладки складної конфігурації. Прокладки з пароніту застосовуються в районах з помірним, тропічним і холодним кліматом при температурі навколишнього середовища не нижче -60°С. Даний матеріал не є корозійно-активним елементом в роботі з алюмінієвими анодируваними сплавами, латунню і оцинкованою сталлю з хроматним пасивуванням.

властивості пароніта

Для пароніту і виготовлення з нього прокладок вимоги ГОСТ-у 481-80 є обов’язковими. Вага пароніту коливається в залежності від товщини листа, а щільність становить 1800–2000 кг/м3.

За функціональним призначенням ділиться на наступні види

 • ПОН(А) та ПОН (Б) (загального призначення);
 • ПМБ та ПМБ-1 (маслобензостійкий);
 • ПК (кислостійкий);
 • ПЕ (електролізерний);
 • ПА (армований, «ферроніт»);
 • Електроніт.
 1. Пароніт ПОН(А) знаходить застосування в наступних робочих середовищах: прісна перегріта вода, насичений і перегрітий пар, повітря, водні розчини солей, рідкий і газоподібний аміак, важкі і легкі нафтопродукти. Тиск робочого середовища – до 4 МПа (40 атм.), температура робочого середовища паронита ПОН становить від -50°С до +450°С.
 2. Пароніт ПОН(Б) застосовується в таких робочих середовищах, як прісна перегріта вода, насичений і перегрітий пар, сухі нейтральні і інертні гази, повітря, водні розчини солей, рідкий і газоподібний аміак, спирти, рідкий кисень і азот, важкі і легкі нафтопродукти. Тиск робочого середовища – до 4 МПа (40 атм.), температура робочого середовища – від -50°С до +450°С.
 3.  Пароніт маслобензостійкий ПМБ знаходить застосування в наступних робочих середовищах: зріджені і газоподібні вуглеводні С1-С5, розсоли, коксовий газ, газоподібний кисень і азот, важкі і легкі нафтопродукти, масляні фракції, розплав воску. Тиск робочого середовища – до 4 МПа (40 атм.), температура робочого середовища – від -40°С до + 490°С.
 4. Пароніт маслобензостійкий ПМБ-1 застосовується в таких робочих середовищах, як важкі і легкі нафтопродукти, масляні фракції, морська вода, хладони 12, 22, 114В-2. Тиск робочого середовища – до 2,5 МПа (25 атм.), температура робочого середовища – від -40°С до +250°С.
 5. Пароніт кислотостійкий ПК знаходить застосування в наступних робочих середовищах: кислоти, луги, окислювачі, нітрозні і інші агресивні гази, органічні розчинники. Тиск робочого середовища – до 2,5 МПа (25 атм.), температура робочого середовища – до +250°С.
 6.  Пароніт електролізерний ПЕ застосовується для ущільнення зібраних в батарею осередків в електролізерах для електричної ізоляції електродів один від одного. При цьому мінімальний тиск для гарантованої герметизації з’єднання становить 10 МПа (10 атм.) для електролізерів, які працюють під тиском 0,02 МПа, і 30 МПа (30 атм.) для електролізерів, які працюють під тиском 1 МПа. Робоче середовище – луги концентрацією 300–400 кг/м3, водень, кисень, рідкий і газоподібний аміак, нітрозні гази, азотна кислота. Температура робочого середовища – до +180°С.
 7. Пароніт армований ПА (Ферроніт) в якості армуючого елементу має металеву сітку. Робоче середовище армованого пароніту – прісна нагріта вода, насичений і перегрітий пар, нейтральні інертні сухі гази, повітря, важкі і легкі нафтопродукти, масляні фракції. Тиск робочого середовища – до 4 МПа (40 атм.), температура робочого середовища – від -40°С до +450°С.
 8. Пароніт армований для дизельних двигунів (ПДД) ТУ 38 114406-92 витримує температуру від -50°С до +600°С та крім того може працювати в морській воді, в осередку продуктів вихлопу двигуна внутрішнього згорання.
 9. Пароніт електротехнічний «Електроніт» застосовується в якості електроізоляційного матеріалу в електричних машинах і апаратах, а також для виготовлення електроізоляційних деталей, які мають підвищену теплостійкість і іскростійкість. Тиск робочого середовища – до 2,5 МПа (25 атм.), температура робочого середовища – до +350°С. Не дивлячись на міцність і інші характеристики, він дуже легко піддається механічній обробці, навіть при виготовленні дрібних деталей. Він стійкий до дії бактерій і інших мікроорганізмів. Його відрізняють еластичність і збереження своїх якостей тривалий час за умови правильного зберігання.