Зміст:

Герметизація щілин між рухомими і нерухомими деталями забезпечується податливими елементами – сальниками, що одягають на вал (шток), або набивками, що закладаються у виточки чи поглиблення кришок, корпусів та інших деталей. Такий спосіб герметизації називається сальникове ущільнення.

Найчастіше сальникові ущільнення використовуються для ущільнення вузлів у трубопровідній арматурі, відцентрових, плунжерних і поршневих насосів, хімічної апаратури, в дейдвудних ущільнюючих пристроях, в гідравлічних пресах, а також в окремих механізмах промислової, транспортної та побутової техніки. Крім рухомих вузлів, сальники можуть використовуватись для ущільнювання нерухомого обладнання, наприклад в трубних і кабельних проводках.

Структура ущільнення

Принцип побудови сальникового ущільнення полягає у тому, що на зовнішній стороні кришки чи корпуса в місці, де через них проходить шток або вал, створюється сальникова камера (сальникова коробка англ. Stuffing box), в яку вкладається ущільнювач — сальникова набивка. Сальниковий ущільнювач складається з корпуса, упорного кільця (грундбукса), натискної втулки, сальникового кільця (набивки) і стяжних шпильок або накидної гайки.

Ущільнювання досягається притисканням сальникової набивки до рухомого вала (штоку). Між валом та грундбуксою забезпечується зазор 0,5–0,75 мм, а між валом і натискною втулкою – зазор 1–1,5 мм. Ці зазори запобігають можливості зношування вала у відповідних місцях. Грундбукса і натискна втулка зазвичай виготовляються з чавуну.

В деяких конструкціях сальниковий пристрій одночасно є опорою для вала (підшипником ковзання). Тоді зазор між валом і натискною втулкою робиться мінімальним. Натискна втулка оснащується пристроєм для подавання та розподілу мастила і виготовляється з бронзи або оснащується бронзовою вставкою. В деяких випадках сальниковий пристрій є одночасно опорою для вала (підшипником ковзання). При відсутності зазору між валом і грундбуксоюю остання також виготовляється з бронзи.

сальникове ущільнення

Сальник
1 – корпус; 2 – натискна втулка;
3 – набивка; 4 – упорне кільце (грунбукса)

Кожна марка сальникових набивок розрахована на вплив визначених тисків, температур і швидкостей ковзання, граничні значення яких регламентовані ГОСТом 5152-84 для конкретних умов експлуатації.

Залежно від марки сальникової набивки в якості робочих середовищ можуть виступати повітря, азот, інертні гази, водяна пара, важкі і легкі нафтові продукти, вода питна та технічна, органічні продукти, рідкий і газоподібний аміак, лужні середовища, морська вода, вуглеаммонієві солі, різні види кислот.

ГОСТ 5152-84 поширюється на волокнисті та комбіновані сальникові набивки. Сальникові набивки виготовляються круглого, квадратного і прямокутного перетинів. А в залежності від особливостей технологічного процесу і способу виготовлення діляться на кручені, плетені і скатані сальникові набивки. Граничні відхилення розмірів перетину кручених, плетених і згорнутих набивок сальникових повинні знаходитися в межах вимог ГОСТу 5152-84.

Види сальникової набивки

Усі сальникові набивки діляться на азбестові і безазбестові (на основі натуральних бавовняних і луб’яних та штучних волокон та ниток – фторопласт, терморозширений графіт, тефлон PTFE, кевлар і т. п.), сухі (чисті і графітові) і просочені (жировим, дрібнодисперсним графітом, суспензією фторопласта), армовані (латунної дротом). У якості матеріалу для набивок використовують і керамічні тканини, керамічні шнури, склотканини, склошнури.

Допустимі температури експлуатації:

 • при використанні традиційних матеріалів до 80°C;
 • при використанні полімерних матеріалів не вище 250°C;
 • при використанні азбестових та вуглецевих матеріалів до 400°C.

Перелічені вище набивки можуть експлуатуватися при тисках 0,6–4 МПа в залежності від температури та матеріалу для просочування. Просочування служить для покращення герметизації і зменшення коефіцієнта тертя у пари набивка/вал. Для просочування набивок використовують сало, парафін, бітум, графіт, рідке скло, солідол, віскозин та ін. За своєю структурою набивки можуть бути одно- і багатошарового, наскрізного плетіння сердечника.

Азбестовмісні набивки

Ці набивки в позначенні марки мають символ «А». Розрізняють такі марки азбестових сальникових набивок:

 • АС – набивка сальникова плетена суха.
 • АСС – набивка сальникова плетена, з сердечником з склоровінгу , суха.
 • АПК-31 – набивка сальникова кручена, просочена жировим антифрикційним складом (на основі нафтових екстрактів) та дрібнодисперсним графітом.
 • АП-31 – набивка сальникова плетена, просочена жировим антифрикційним складом (на основі нафтових екстрактів) та дрібнодисперсним графітом.
 • АСП – набивка сальникова плетена з сердечником з склоровінгу, просочена жировим антифрикційним складом та дрібнодисперсним графітом.
 • АСП-31 – набивка сальникова плетена з сердечником з склоровінгу, просочена жировим антифрикційним складом (на основі нафтових екстрактів) та дрібнодисперсним графітом.
 • АПР – набивка сальникова плетена, з латунним дротом, просочена жировим антифрикційним складом та дрібнодисперсним графітом.
 • АПР-31 – набивка сальникова плетена, з латунним дротом, просочена жировим антифрикційним складом (на основі нафтових екстрактів) та дрібнодисперсним графітом.
 • АПРПС – набивка сальникова плетена, з латунним дротом, прогумована, суха, з дрібнодисперсним графітом.
 • АПРПП – набивка сальникова плетена, з латунним дротом, прогумована, просочена антифрикційним складом та дрібнодисперсним графітом.
 • АФТ – набивка сальникова плетена, просочена суспензією фторопласту з тальком.
 • АГ, АГС та АГІ – набивка сальникова плетена, графітована, суха (С), додатково інгібуванна (І).
 • АФВ – набивка сальникова плетена, просочена жирової змазкою з суспензією фторопласта і графіту.
 • АФ-1 – набивка сальникова плетена, просочена суспензією фторопласту.
 • ПАФС – набивка сальникова плетена, поліпропіленова з азбестовим сердечником, просочена суспензією фторопласту зі слюдою.
 • АР – набивка сальникова скатана, прогумована.
 • АРС – набивка сальникова скатана, прогумована, з гумовим сердечником.

види сальникової набивки

Безазбестові набивки

Безазбестові марки сальникових набивок:

 • ВАТІ – набивка сальникова плетена з фторопластових графітонаповнених волокон (PTFE) з кутовим обплетенням з арамідного волокна, просоченого фторопластовою суспензією.
 • ФФ – набивка сальникова плетена, фторлонова, просочена суспензією фторопласту.
 • УС – набивка сальникова плетена з вуглецевих ниток, суха.
 • ХХН – набивка сальникова плетена, бавовняна, просочена жировим антифрикційним складом дрібнодисперсним графітом
 • ЛП – набивка сальникова плетена з луб’яних волокон, просочена жировим антифрикційним складом та дрібнодисперсним графітом.
 • ППФ – набивка сальникова плетена, фторопластова з сердечником з луб’яних волокон, просочена жировим антифрикційним складом.
 • ХБП – набивка сальникова бавовняна плетена.
 • ХБР – набивка сальникова скатана бавовняна прогумована.
 • ХБС – набивка сальникова бавовняна суха.
 • ХБРС – набивка сальникова скачана бавовняна прогумована з гумовим сердечником.

Умовні позначення сальникових набивок

Умовне позначення сальникової набивки містить марку набивки, розміри її поперечного перерізу і вказівку ГОСТу 5152-84. Приклад умовного позначення набивки сальникової крученої марки АПК-31 діаметром 3 мм: Набивка кручена марки АПК-31 3 ДСТУ 5152-84. Те ж, для набивки сальникової багатошарової плетеної марки АП-31 квадратного перетину розміром 18 мм: Набивка багатошарового плетіння марки АП-31 18х18 ГОСТ 5152-84.

Поставка сальникових набивок здійснюється в бухтах. Набивки однієї марки і одного типорозміру намотуються в бухти або бобіни по 5–30 кг в залежності від розміру перетину набивки і щільно перев’язуються, зазвичай упаковується в поліетиленовий мішок. Кожна бухта або бобіна має ярлик, що містить наступну інформацію:

 1. товарний знак або товарний знак і найменування підприємства-виробника;
 2. найменування і марку продукції;
 3. спосіб виготовлення (структуру);
 4. розміри набивок сальникових;
 5. масу бухти чи бобіни;
 6. номер партії;
 7. дату виготовлення;
 8. штамп служби технічного контролю;
 9. для набивок сальникових тропічного виконання маркування містить додатковий символ «Т» (наприклад, АП-31-Т 18х18 ГОСТ 5152-84);
 10. позначення Державного Стандарту – ГОСТ 5152-84.

Набивки підлягають транспортуванню в критому транспорті будь-якого виду відповідно до правил перевезення вантажів, чинних для транспорту кожного виду. Умови транспортування та зберігання набивок сальникових в упаковці виробника повинні відповідати групі 2С, тропікостійкость сальникових набивок – ЗЖЗ по ГОСТ 15150. При дотриманні умов транспортування і зберігання, виробник гарантує термін зберігання набивок сальникових протягом п’яти років з дня виготовлення.