У більшості механічних пристроїв великого та середнього розміру присутні крутяться вали і осі, передають обертальний момент зв’язаних з ними частин механізму. Опорою для них служать різноманітні підшипники кочення переваги і недоліки яких, завдяки вікової практиці застосування, інженерам давно відомі і враховуються при їх експлуатації.

підшипники кочення переваги і недоліки

Переваги виробів

Переваги підшипників кочення визначаються їх функціональністю і простотою конструкції. Основними елементами виробів такого роду є металеві кульки (тому їх ще називають підшипниками), укладені на однаковій відстані одна від одної в обойму-сепаратор, встановлену між двома кільцями.
При роботі вироби кульки котяться по присутнім на поверхні кілець напрямних, при цьому одне з них, зазвичай внутрішнє, нерухомо і закріплено на поворотній деталі механізму. Завдяки такій конструкції і принципу роботи шарикопідшипники мають наступну низку переваг:

  • малим тертям їх деталей під час роботи і, відповідно, порівняно невисоким нагріванням всього виробу в цілому;
  • невеликою кількістю мастила, необхідної для їх підтримки в хорошому експлуатаційному стані;
  • простотою монтажу, догляду та доступністю взаємозаміни;
  • порівняно невеликий, зумовленої масовістю виробництва, вартістю.

недоліки підшипників кочення

Недоліки шарикопідшипників

Недоліки підшипників кочення пов’язані, в основному, з жорсткістю їх конструкції, яка не передбачає амортизаційних дій у відповідь на вібрацію і удари. При високих вібраційних і, тим більше, ударних навантаженнях вони швидко виходять з ладу. До решти недоліків шарикопідшипників можна віднести:

  1. ненадійність при роботі в високошвидкісних приводах, викликану можливістю руйнування сепаратора кульками, на які при цьому діють великі відцентрові сили, і перегрівом вироби;
  2. занадто гучну роботу при великих швидкостях обертання;
  3. порівняно великий діаметр підшипників, що утруднює їх монтаж на вали компактних механізмів.

Незважаючи на те, що шарикопідшипники, як вироби, давно стандартизовані, достоїнства і недоліки підшипників кочення залишаються актуальною темою інженерних розробок. Перші намагаються посилити, а від других – позбутися.

Сьогодні існують безшумні модифікації шарикопідшипників, які не потребують змащення, здатні тривалий час працювати на великих швидкостях і так далі. Компанія «УкрЗахідПостач» пропонує купити підшипники від світових виробників, вироби яких високо цінуються машинобудівниками усього світу.