Зміст статті:

Цей тип рукавів має на кінцях еластичні манжети для приєднання до гідравлічної арматури, що захищають торці рукавів від попадання робочої рідини, виключаючи фільтрацію її по тканинній прокладці по торцю. Основне призначення напірно-всмоктувальних рукавів – всмоктування (1 група, робочий вакуум 0,8 атм) і нагнітання (2 група, з робочим тиском 3; 5; 10 атм) різноманітних рідин, газів, сипких матеріалів тощо. Температура робочого середовища – від -50°C до +90°C. Армовані рукава армуються металічною спіраллю.

ГОСТ 5398-76 на промислові рукава даної групи регламентує наступні класи:

 • клас «Б» – маслобензостійкі рукава, призначені для роботи з такими середовищами, як бензин, гас, палива різних марок, масла на нафтовій основі (робочий тиск до 0,5 МПа) тощо в двох виконаннях: «Б» – звичайному і Б (А) – антистатичному;
 • клас «В» – гумові рукави, призначені для роботи з технічними водами;
 • клас «Г» – робочим середовищем гумових рукавів даного класу є повітря, вуглекислий газ, азот, інертні гази;
 • клас «КЩ» – кислото-лугостійкі рукава, використовуються при роботі зі слабкими розчинами неорганічних кислот і лугів концентрацією до 20%;
 • Клас «П» – гумові рукави для харчових продуктів таких, як питна та мінеральна води, молоко, алкогольні та безалкогольні напої і ін.

Рукава напірні з текстильним каркасом неармовані

Виходячи з особливостей експлуатації, рукава всіх класів діляться на дві групи:

 1. всмоктувальні
 2. напірно-всмоктувальні

Останні хоч і називаються гумовими, але конструктивно є багатошаровими композитними резино-технічними виробами.

Конструкція гумового рукава

Основою такого рукава є металева спіраль, яка додає жорсткість виробу по довжині і зміцнює перетин рукава по відношенню до радіального навантаження. Тобто поперечний переріз веде себе стабільніше при впливі розширювального навантаження (при роботі під тиском), і стисканні (при всмоктуванні під вакуумом).


Детальніше про рукава резинові напірні читайте в нашому оглядіСпіраль вулканізують в проміжний гумовий шар. Зовні і зсередини гумовий шар захищений двома шарами текстильного обплетення. Робочою поверхнею напірно-всмоктувального рукава є внутрішній гумовий шар, який контактує з робочим середовищем. Хімічний склад і фізико-механічні властивості внутрішнього гумового шару залежать від робочого середовища, для якого призначений рукав. Наприклад, для роботи з бензином і питною водою гумовий шар буде виготовлений з різною гуми.

Зовні напірно-всмоктувальний рукав захищений декількома текстильними шарами. Текстильна обплетення захищає внутрішні шари від зовнішніх механічних впливів (в основному від стирання).

Маркування напірного рукава


Приклад умовного позначення рукава напірного всмоктувального діаметром 40 мм, призначеного для перекачування технічної води під тиском 0,5 МПа в умовах тропічного клімату: Рукав В-0,5-40-10-Т ГОСТ 5398-76.

Допускається маркування гладких і гофрованих рукавів на бирках. Напірно-всмоктувальні гофровані рукави ГОСТ 5398-76 антистатичного виконання маркуються червоним кольором або на червоній підкладці.

Монтаж напірних рукавів

Гумові рукава монтуються на гладкі або хвилеподібні (з виступами не більше 1,2 мм) патрубки (штуцера) пластмасових або металевих трубопроводів. Для гарантованого герметичного з’єднання зовнішній діаметр патрубка повинен бути трохи більше (у 1,02–1,05 рази) внутрішнього діаметра м’якої кінцевої манжети рукава.

При цьому на штуцерах не допускаються забруднення, корозії, слідів консерваційних покриттів, вм’ятин, раковин, гострих кромок, задирок та інших механічних дефектів. Чистота поверхні штуцера повинна бути не гірше Rz 20. Довжина штуцера повинна бути більше довжини гумової манжети. При натягуванні м’якої гумової манжети на патрубок допускається його змочування розчином мильної води. Металевий або пластиковий елемент трубопроводу для надійного з’єднання повинен увійти на всю довжину манжети і додатково на 2–3 витка спіральної частини.

Монтаж напірних рукавів

Гумова манжета на штуцері, патрубку або трубопроводі обжимається хомутом. Складки не допускаються. Для шланга гофрованого діаметром 16–38 допускається використовувати один хомут на довжині 25–30 мм від краю. Гумові рукава діаметром 50–100 мм необхідно кріпити двома хомутами. Рукава діаметром 125–325 мм – трьома.

При установці декількох хомутів на манжету рукава гофрованого відстань між торцями хомутів має становити 30–40 мм, а кутовий зсув місця затяжки болтів – 30–45 градусів.

При затягуванні хомутів необхідно стежити, щоб деформація гумової манжети не перевищувала 30% від номінальної товщини.

При монтажі шлангів гофрованих ГОСТ 5398-76 не допускається:

 • осьового скручування;
 • розтягнення або стиснення каркасної спіралі;
 • зламів і вигинів менше мінімально допустимих радіусів;
 • розтягнення або стиснення каркасної спіралі.

Умови експлуатації

При експлуатації виробів заборонені:

 • контакт гладких і гофрованих рукавів з рухомими частинами механізмів;
 • злами і передавлювання;
 • волочіння рукава з місця на місце;
 • використання поблизу занадто нагрітих поверхонь або поблизу відкритого вогню;
 • потрапляння робочого середовища на торцеву поверхню ГТВ.

Якщо при роботі шланг гофрований необхідно прокладати через проїжджу частину або пішохідну зону, то додатково потрібно передбачити захисні містки.

Шланг гофрований, який працює з нафтопродуктами, паливними рідинами або горючими газами (крім рукавів класу Б (А)), повинен бути заземлений для відводу статичної електрики мідним дротом.

Термін зберігання рукавів згідно ГОСТУ 5398-76 складає 3,5 роки від дня випуску та 2 роки експлуатації в межах гарантійного терміну зберігання.